Изложба скулптура Нојев брод

У Галерији Николе Коке Јанковића изложене су скулптуре попут „Бое“ из збирке Музеја фармације из Београда, „Змије“ из збирке Народног музеја Краљево, „Богомољка“, „Крмача“ и „Пастрмка“ реалистичког су проседеа, насталe у периоду од 1985. до 2013. године.
Изложба ће бити отворена до 22.10.2024.г.

Комплексан опус Николе Вукосављевића обухвата скулптуре, цртеже и аквареле. Заједничка спона тих медија је свакако фигурација. Доминантан је анимални мотив, било да је реч о домаћим, или, пак, дивљим животињама, птицама и рибама. Реалистичко моделовање у глини код професора Николе Јанковића на другој години студија, несумњиво је имало великог утицаја на коначно формирање Вукосављевића као уметника. Вукосављевић је прави репрезент западно-европске традиције, пре свега француске школе вајања.

Поред монументалне, Вукосављевић ствара и скулптуру галеријског формата, ситну пластику, рељефе, медаље и плакете. Радови мањег формата изведени су у полиестеру, бронзи, али и дрвету. Више од пет деценија веома успешно се бавио израдом медаља и плакета на којима се чита јасан, одлучан и жив потез.

Никола Вукосављевић
Никола Вукосављевић рођен је 1946. године у Београду. Дипломирао је и магистрирао у класи професора Јована Кратохвила на Академији ликовних уметности у Београду. На истом Факултету почиње да ради као асистент на предметима вајање и цртање, 1977. године. Након одласка проф. Александра Зарина у пензију 1987.г, Вукосављевић је преузео студенте прве и друге године вајања. Дужност декана Факултета ликовних уметности у Београду обављао је од октобра 2004. до јуна 2007. године. Вукосављевић је самостално излагао цртеже, аквареле, медаље, рељефе и пуну пластику на више од 300 колективних изложби у земљи и иностранству. Члан је УЛУС-а од 1973. године, а ЛАДЕ од 1978. године, као и интернационалног удружења медаљера – ФИДЕМ.

Поставите коментар